ADYÜMLAB’da Diş, Kemik ve Bakteri Görüntüleme İşlemleri Yapılmaya Başlandı

ADYÜMLAB’da (Adıyaman Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı) bulunan SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) cihazı ile önceki dönemlerde gerçekleştirilen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. 

Daha önce çeşitli metal numune ve polimer yapı örneklerinin görüntüleme işlemlerinin yapıldığı ADYÜMLAB’da biyolojik numunelerden olan diş, kemik ve bakteri görüntüleme işlemleri de gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ADYÜMLAB Müdürü Doç. Dr. Murat Genç, amaçlarının laboratuvarda bulunan mevcut cihaz ve donanımı daha işlevsel ve kapsamlı bir şekilde kullanmak olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Genç, “Daha önce çeşitli metal numune ve polimer yapı örneklerinin görüntüleme işlemleri merkezimizde gerçekleştirilmekteydi. Bu çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Merkez Laboratuvarımızda biyolojik numunelerden bakteri, kemik ve diş numuneleri için de çalışmalar başladı. Bakterileri ve diş numunelerin de işlem öncesi ve sonrası oluşan yüzey görüntüsünde meydana gelen değişimler, EDX (Enerji yayılımlı X-Işını Analizi) ile numune yüzeyinin kimyasal analizi ayrıca farklı işlemlere tabi tutulmuş kemik numunelerinin yüzey morfolojisindeki gözenek yapılarında meydana gelen değişimler artık merkezimizde görüntülenebiliyor. Merkez olarak amacımız, mevcut cihaz ve donanımı daha işlevsel  ve kapsamlı bir analiz perspektifine koymaktır. Bu kapsamda desteklerini her zaman yanımızda hissettiğimiz Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet Turgut hocamıza da teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.